Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej.


Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

W ,,Światowym Dniu Świadomości Autyzmu,, udostępniamy fotorelację z naszego ,,Niebieskiego Dnia,, w ramach solidaryzowania się z osobami w spektrum autyzmu. Inicjatorem tej akcji jest Fundacja Latawiec @fundacja.latawiec ...

Świąteczne życzenia dla emerytów

Świąteczne życzenia dla emerytów

W miesiącu marcu nasi uczniowie,w tym uczniowie klas mundurowych, wykonali ponad 100 barwnych kartek wielkanocnych, które ,,powędrowały,, do Podopiecznych Domu Emeryta Wojskowego w Warszawie oraz do Kombatantów Domu Pomocy Sp...

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

22 marca 2024 roku, w Kolbuszowej, odbył się IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klas OPW wraz z opiekunem p. Markiem Barą. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ...

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

26 marca w naszej szkole odbyła się I edycja konkursu żywieniowo – dietetycznego na temat zdrowego żywienia człowieka. Konkurs poprowadziły uczennice z kl. IV tiż Aleksandra Filar i Wiktoria Szczerba pod opieką pani ...



Z gwiazdą i turoniem!

Z gwiazdą i turoniem!

Tradycja to rzecz święta! Z tego założenia wyszli organizatorzy Powiatowego Przeglądu Zespołów Kolędniczych, który organizowany jest od dziewięciu lat w Zespole Szkół prowadzonym przez Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy. Celem imprezy było propagowanie i pielęgnowanie pięknych polskich zwyczajów.

Rozśpiewani kolędnicy: turoń z kłapiącą paszczą, uśmiechnięte aniołki, psotne diabełki, pastuszkowie, gwiazdorzy, Żyd i Herod zawładnęli sceną w Trzcinicy, przyciągając uwagę widowni.

Dla jurorów istotne były autentyczne formy kolędowania takie jak: „herody”, chodzenie z gwiazdą, szopkę, turoniem, które odzwierciedlają tradycje miejscowości, z której pochodził zespół. W konwencji przeglądu mieściły się również tzw. jasełka, będące formą inscenizacji teatralnej oraz widowiska bożonarodzeniowego. Zespoły występowały w strojach kolędniczych i posiadały odpowiednie rekwizyty. Młodzi artyści oceniani byli również pod względem umiejętności wokalnych, tanecznych oraz posługiwania się gwarą.

Jury, w składzie: Ewa Grzebień - instruktor teatralny , Zbigniew Dranka - Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Powiatu Jasielskiego, Andrzej Papciak - z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji, Bronisław Kozioł - polonista i regionalista , Stanisław Marszałek - muzyk i kierownik Zespołu Ludowego „Trzcinicoki” oraz Bogusław Mastej - reżyser i autor zbioru scenariuszy „Po kolędzie”, - przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca kolędnikom z Publicznego Gimnazjum w Cieklinie i Gimnazjum Sportowego Zespołu Szkół SASR w Trzcinicy. Drugie miejsce przypadło grupie z Publicznego Gimnazjum w Dębowcu, zaś trzecie zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych w Jaśle – Niegłowicach. Nagrody indywidualne otrzymali: Krystian Wszołek w kategorii „najlepszy śpiewak” i Roman Zoła za najlepszą grę aktorską.

Sponsorem nagród było Stowarzyszenie prowadzące od dwóch lat szkołę, z prezesem Stanisławem Mlickim na czele.

Dyrektor ZS w Trzcinicy Ludomir Mastej podsumowując imprezę, powiedział, że „nieistotne są miejsca, ale fakt, iż najmłodsze pokolenie uczy się gwary i tak chętnie kultywuje tradycje przodków.”

Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych wpisał się na stałe w kalendarium imprez kulturalnych Powiatu Jasielskiego. Jak podkreślają organizatorki przeglądu : Aneta Skocz i Barbara Urban, od 2005 roku w konkursie wzięło udział już 480 młodych aktorów z szesnastu gimnazjów, którzy przy wspólnej wieczerzy i kolędowaniu zawiązywali nowe znajomości i przyjaźnie. Rywalizując ze sobą, poznawali tradycje regionalne aby móc przekazywać je następnym pokoleniom. Cieszy też fakt, że jest wiele szkół, które nie opuściły ani jednego konkursu. Należą do nich nie tylko gospodarze przeglądu, ale również gimnazja z Cieklina czy Dębowca, których opiekunowie, zwykle nauczyciele poloniści, od lat skrzętnie zbierają informacje o dawnych zwyczajach.

Można mieć nadzieję, że za rok, X jubileuszowy Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych w Trzcinicy zgromadzi jeszcze więcej młodych artystów zafascynowanych dawnymi obyczajami i regionalizmem.

Kółko dziennikarsko – fotograficzne w Zespole Szkół w Trzcinicy

21 grudnia 2014

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Weryfikacja

*Twój komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji. Prosimy o cierpliwość!