Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej.


Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

W ,,Światowym Dniu Świadomości Autyzmu,, udostępniamy fotorelację z naszego ,,Niebieskiego Dnia,, w ramach solidaryzowania się z osobami w spektrum autyzmu. Inicjatorem tej akcji jest Fundacja Latawiec @fundacja.latawiec ...

Świąteczne życzenia dla emerytów

Świąteczne życzenia dla emerytów

W miesiącu marcu nasi uczniowie,w tym uczniowie klas mundurowych, wykonali ponad 100 barwnych kartek wielkanocnych, które ,,powędrowały,, do Podopiecznych Domu Emeryta Wojskowego w Warszawie oraz do Kombatantów Domu Pomocy Sp...

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

22 marca 2024 roku, w Kolbuszowej, odbył się IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klas OPW wraz z opiekunem p. Markiem Barą. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ...

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

26 marca w naszej szkole odbyła się I edycja konkursu żywieniowo – dietetycznego na temat zdrowego żywienia człowieka. Konkurs poprowadziły uczennice z kl. IV tiż Aleksandra Filar i Wiktoria Szczerba pod opieką pani ...



Zgrupowanie w Trzciańcu

Zgrupowanie w Trzciańcu

Chcielibyście przekonać się jak może wyglądać wojskowa rzeczywistość? Uczniowie klas mundurowych z Liceum Sportowego w Trzcinicy dostali taką szansę, uczestnicząc w trwającym trzy dni wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez Górski Ośrodek Szkoleniowy w Trzciańcu. Podczas zgrupowania młodzież uczestniczyła w zajęciach sprawnościowych oraz taktycznych, ponadto uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie udzielania podstawowej pomocy medycznej.

Pierwszego dnia, zaraz po przybyciu uczniów do bazy wojskowej, odbył się przegląd pododdziałów, następnie miało miejsce zakwaterowanie i przeszkolenie z topografii. Dzień drugi rozpoczął się od wojskowej pobudki, po której odbyła się poranna gimnastyka. Tego dnia uczestnicy zostali podzieleni na sześcioosobowe grupy, z których każda musiała wybrać swojego dowódcę. Dostali oni zadanie polegające na doprowadzeniu swojej szóstki do określonych szesnastu punktów szkoleniowych. Tam otrzymali kolejne wskazówki i wtedy właśnie rozpoczęły się prawdziwe zmagania kadetów. Na wykonanie wszystkich zadań uczestnicy mieli 10 godzin. Myślicie, że to dużo czasu?:

- W 4 punktach taktycznych młodzież miała za zadanie szybko odnaleźć przeciwnika, a następnie go unieszkodliwić, działając razem w grupie, bez chwili odpoczynku, tak, żeby jak najszybciej dotrzeć do następnych punktów. Dzięki temu uczniowie poznali skuteczne metody pozwalające na sprawne rozpoznanie terenu, ponadto nauczyli się, jak przemieszczać się na polu walki .Kadeci zostali przeszkoleni jak skutecznie uchylić się od starcia w niekorzystnych warunkach, skupienia sił i środków na rozpoznanych najsłabszych elementach przeciwnika. Dowódcy zdobyli doświadczenie jak prawidłowo dowodzić swoim pododdziałem, używając jedynie odpowiednich gestów.

Ważnym elementem zmagań było właściwe zameldowanie się u instruktora.

Kolejnym etapem drugiego dnia było kopanie okopów. Zadanie to odbywało się wyłącznie w pozycji klęczącej, kadeci mieli do dyspozycji jedynie mikroskopijnych rozmiarów łopatkę i co bardzo ważne - nie wolno im było obrócić się plecami do przeciwnika. Czas na wykopanie okopów - 25 minut.

Uczniowie mieli tego dnia również szansę sprawdzenia na strzelnicy komu uda się trafić w dziesiątkę oraz jak posługiwać się bronią Kbks. Poznali budowę broni.

W punkcie medycznym nauczyli się jak należy reagować w sytuacji postrzału, jak ważne jest szybkie reagowanie oraz jak przemieszczać się z ranną osobą by być niezauważonym przez wroga.

Ciekawym momentem tego dnia była nauka zakładania maski gazowej w czasie 8 sekund oraz odzieży przeciwchemicznej.

W trakcie wykonywanych zadań kadeci nauczyli się jak nawiązywać kontakt przez radiostację, oraz jak szybko zorientować się, że radiostacja jest w rękach wroga.

Trzeciego dnia również odbyła się poranna pobudka i gimnastyka. Po przeglądzie pododdziałów , podzieleni na grupy uczniowie, otrzymali współrzędne ze wskazówkami z zadaniem dotarcia do wyznaczonych miejsc na mapie w czasie 4 godzin. W trudnych warunkach wszyscy wykonali zadanie w wyznaczonym czasie.

Dzięki takim wyjazdom liceum mundurowe w Trzcinicy uczy uczniów, jak ważna jest współpraca w grupie oraz jak zdobywane w trakcie nauki umiejętności praktyczne mogą się okazać przydatne w życiu codziennym.

Autor: Pietraszek Patrycja

31 2014

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Weryfikacja

*Twój komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji. Prosimy o cierpliwość!