Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej.


Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

W ,,Światowym Dniu Świadomości Autyzmu,, udostępniamy fotorelację z naszego ,,Niebieskiego Dnia,, w ramach solidaryzowania się z osobami w spektrum autyzmu. Inicjatorem tej akcji jest Fundacja Latawiec @fundacja.latawiec ...

Świąteczne życzenia dla emerytów

Świąteczne życzenia dla emerytów

W miesiącu marcu nasi uczniowie,w tym uczniowie klas mundurowych, wykonali ponad 100 barwnych kartek wielkanocnych, które ,,powędrowały,, do Podopiecznych Domu Emeryta Wojskowego w Warszawie oraz do Kombatantów Domu Pomocy Sp...

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

22 marca 2024 roku, w Kolbuszowej, odbył się IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klas OPW wraz z opiekunem p. Markiem Barą. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ...

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

26 marca w naszej szkole odbyła się I edycja konkursu żywieniowo – dietetycznego na temat zdrowego żywienia człowieka. Konkurs poprowadziły uczennice z kl. IV tiż Aleksandra Filar i Wiktoria Szczerba pod opieką pani ...



„Na scynście, na zdrowie …” czyli X Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych

 „Na scynście, na zdrowie …”  czyli X Powiatowy Przegląd  Zespołów Kolędniczych

Przyszliśmy dziś do Was z maleńką Dzieciną.
Z Józefem Maryją, z radosną nowiną.
Chrystus się narodził, ludzi oswobodził.
Hej, kolęda, kolęda!

Słowa te zabrzmiały w Zespole Szkół SASR w Trzcinicy podczas X jubileuszowego Powiatowego Przeglądu Zespołów Kolędniczych . 16 grudnia kolejny raz młodzi artyści z okolicznych gimnazjów zaprezentowali ludowe zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

W czasach obecnych zwyczaje kolędnicze w swych dawnych tradycyjnych formach należą już do rzadkości. Bardzo ważnym jest ocalenie od zapomnienia tej interesującej, oryginalnej dziedziny ludowego folkloru. Dlatego tak istotne jest kultywowanie rodzimej tradycji wśród młodego pokolenia. Wykonawcy i ich opiekunowie, to cała armia „ambasadorów” polskiej kultury, słowa i ludowego teatru.

Rozśpiewane zespoły kolędnicze w barwnych, ludowych strojach, turoń, gwiazda, aniołki i pastuszkowie mówiący gwarą oddawali cześć narodzonemu Dzieciątku i głosili Dobrą Nowinę a wszystkim zebranym składali noworoczne życzenia:

Żeby się Wom darzyło w komorze, oborze,
To dej Panie Boże.
Łowsa i pszonicki niech będą pełne sąsieki,
niech się żytko rodzi całe wieki
Jabka, gruszki, śliwy, niech dadzą plon wielki.
Żebyście mieli gospodarze dostatek zawdy wszelki.

Jury wysoko oceniło występy grup kolędniczych , zwracając uwagę na bardzo wysoki i wyrównany poziom. Dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano kolędnikom z Publicznego Gimnazjum w Lipinkach i Gimnazjum Sportowego w Trzcinicy. Na drugim miejscu uplasowały się grupy z Publicznego Gimnazjum w Cieklinie i Dębowcu. Nagrody indywidualne przyznano Piotrowi Czajce za najlepszą grę aktorską i Aleksandrze Biernackiej w kategorii „najlepszy śpiew”. Każda szkoła otrzymała prezent, a młodzi artyści indywidualne upominki. Nagrody i dyplomy wręczyli dyrektor ZS SASR w Trzcinicy Ludomir Mastej i prezes Stowarzyszenia SASR Stanisław Mlicki.

W jury zasiadali: Stanisław Marszałek -założyciel i kierownik kapeli Trzcinicoki, Zbigniew Dranka – wieloletni pracownik Wydziału Edukacji w Jaśle , Bronisław Kozioł - polonista i regionalista i ksiądz Rafał Głowacki.

Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych wpisał się na stałe w kalendarium imprez kulturalnych Powiatu Jasielskiego. Jak podkreślają organizatorki przeglądu : Aneta Skocz i Barbara Urban, od 2005 roku w konkursie wzięło udział 485 młodych aktorów z szesnastu gimnazjów, którzy przy wspólnej wieczerzy i kolędowaniu zawiązywali nowe znajomości i przyjaźnie. Rywalizując ze sobą, poznawali tradycje regionalne, aby móc przekazywać je następnym pokoleniom. Cieszy też fakt, że jest wiele szkół, które nie opuściły ani jednego konkursu. Należą do nich nie tylko gospodarze przeglądu, ale również gimnazja z Cieklina czy Dębowca, których opiekunowie, zwykle nauczyciele poloniści, od lat skrzętnie zbierają informacje o dawnych zwyczajach.

Kółko dziennikarsko – fotograficzne ZS Trzcinica

18 grudnia 2015

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Weryfikacja

*Twój komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji. Prosimy o cierpliwość!