Na tej stronie wykorzystywane są ciasteczka (ang. cookies), dzięki którym serwis może działać lepiej.


Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

Śiwatowy Dień Świadomości Autyzmu

W ,,Światowym Dniu Świadomości Autyzmu,, udostępniamy fotorelację z naszego ,,Niebieskiego Dnia,, w ramach solidaryzowania się z osobami w spektrum autyzmu. Inicjatorem tej akcji jest Fundacja Latawiec @fundacja.latawiec ...

Świąteczne życzenia dla emerytów

Świąteczne życzenia dla emerytów

W miesiącu marcu nasi uczniowie,w tym uczniowie klas mundurowych, wykonali ponad 100 barwnych kartek wielkanocnych, które ,,powędrowały,, do Podopiecznych Domu Emeryta Wojskowego w Warszawie oraz do Kombatantów Domu Pomocy Sp...

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych

22 marca 2024 roku, w Kolbuszowej, odbył się IX Wojewódzki Przegląd Musztry Klas Mundurowych, w którym wzięli udział nasi uczniowie z klas OPW wraz z opiekunem p. Markiem Barą. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ...

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

Konkurs żywieniowo – dietetyczny

26 marca w naszej szkole odbyła się I edycja konkursu żywieniowo – dietetycznego na temat zdrowego żywienia człowieka. Konkurs poprowadziły uczennice z kl. IV tiż Aleksandra Filar i Wiktoria Szczerba pod opieką pani ...



Spotkanie z Panią Barbarą z Bilewiczów Powroźnik

Spotkanie z Panią Barbarą z Bilewiczów Powroźnik

W środę, 24 marca 2010 roku na specjalne zaproszenie przybyła do naszej szkoły Pani Barbara z Bilewiczów Powroźnik. O godzinie 10 rozpoczęło się spotkanie Pani Powroźnik z młodzieżą maturalną i gimnazjalną.

Spotkanie zorganizowały panie polonistki: Monika Kozek i Elżbieta Marcisz. Naszego Szanownego Gościa serdecznie przywitał pan dyrektor, Ludomir Mastej. Wyraził w imieniu nauczycieli, obecnych na spotkaniu i młodzieży, wdzięczność za przybycie i żywą lekcję historii.

Pani Powroźnik przez sześć lat przebywała wraz z matką i rodzeństwem na zesłaniu, najpierw na północy ZSRS, a następnie w kołchozie na południu kraju. Opowieść tak niezwykłego świadka historii poszerzyła wiedzę młodzieży o martyrologii sybirskiej i wielu z nas bardzo wzruszyła.

Pani Barbara, mając 10 lat w 1939 roku, oczyma ufnego i nieświadomego grozy sytuacji dziecka oglądała nieprawdopodobny dramat wojny. O swych niełatwych przeżyciach opowiadała młodzieży piękną polszczyzną i bez nienawiści do oprawców. Wspominała dobrych ludzi – w tym prostych Rosjan- którzy starali się pomóc Polakom, sami cierpiąc zniewolenie i represyjność władzy. Wiele miejsca w opowieści zostało poświęcone więzi rodzinnej między rodzeństwem i miłości matczynej, dzięki której cało i z godnością mogli wydostać się z piekła, wykraczającego poza granice naszej wyobraźni. Pani Powroźnik nie ukrywa, że siły do przetrwania i nadzieję na ocalenie, Polacy czerpali z żywej wiary, religijności i ufności w Opatrzność Bożą. Obraz Matki Boskiej ukradkiem ściągnięty w dzień wygnania ze ściany rodzinnego domu, przebył z nimi tę trudną do odzwierciedlenia słowami katorgę.

Pani Powroźnik przestrzegała słuchającą ją młodzież przed uleganiem nienawiści, wskazywała na wielką wartość wykształcenia, na konieczność uczciwego zdobywania wiedzy, przywiązania do wartości patriotycznych i kultywowania pamięci o bohaterach narodowych.

Nasz Gość, to niezwykle ujmująca, bardzo komunikatywna i ciepła osoba. Przyznaje, że bardzo lubi spotkania z uczniami. „Młodzież dodaje mi sił” – mówi Pani Barbara. W zainteresowaniu młodych ludzi dostrzega sens działalności społecznej i literackiej.

Swoją opowieść Pani Powroźnik kilkakrotnie przerywała piosenkami w języku rosyjskim i polskim. Na koniec spotkania wszyscy na stojąco wysłuchali Hymnu sybiraków. Młodzież bukietem wiosennych tulipanów i oklaskami podziękowała za to niezwykłe spotkanie, a jako pamiątka zostanie nam wspólne zdjęcie.

24 marca 2010

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Weryfikacja

*Twój komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji. Prosimy o cierpliwość!